WRC 4 FIA World Rally Championship PC (írott) Teszt

Mike • 2013-11-04 21:04:11 • Rovat: Tesztek • Platform: PC


WRC 4 FIA World Rally Championship



Az a szörnyű igazság, hogy manapság az igazi, nagybetűs rally játék olyan, mint a Forma 1-ben a DRS nélküli előzés: egyesek beszélik, hogy létezik, de valahogy mindig elkerül minket. A korábbi évekkel ellentétben, amikor egy évben többször is dagaszthattuk a sarat, mára már csak pár fecske maradt, amikkel időről-időre csillapíthatjuk hiányunk. Hol van már a régi Colin McRea sorozat, vagy épp a hihetetlen élethűségével operáló Richard Burns Rally? Sajnos a múlt porába vesznek, de egy legény még akad a murván, a WRC sorozat, amit évről-évre szállít nekünk az olasz Milestone csapata.



WRC 4 FIA World Rally Championship PC Teszt



Az első rész 2010-ben látta meg a napvilágot és bár finoman szólva sem volt egy hatalmas durranás, a Dirt szériából kiábránduló játékosoknak kis örömre adhatott okot, elvégre is ez volt az egyetlen olyan játék, ami a hivatalos rally-sok nevével operált. Egy évre rá begurult a folytatás, ami még több tartalommal igyekezett levenni minket a lábunkról, de a forradalom és a dobogó ezúttal is elmaradt, ami leginkább a felemás megvalósításnak volt köszönhető. Tavaly a harmadik epizód már jóval jobb kritikákat kapott, sőt még én sem kívántam a búsba a korábbiakkal ellentétben, ahol rendszerint a köcsög navigátor okozta vesztem. Ha emlékeztek, annak idején úgy zártam a WRC 3 tesztemet, hogyha az olaszok így haladnak tovább, akkor 2015-re még egy normális, szinte tökéletes rallys címet is lehetetnek az asztalra. Elárulhatom, hogy nem kell addig várniuk a rajongóknak, mivel már a WRC 4 elhozta nekünk a hőn áhított gyönyört, ami ugyan ismét nem lett tökéletes, de legalább van és szinte már remek.



WRC 4 FIA World Rally Championship



Az első kellemes meglepetés már a telepítésnél fogadja az embert, a játék ugyanis szinte alig eszik valamit a vinyónkból, ami mondjuk rosszat is jelenthetne, de nem kell aggódni, tartalom terén ezúttal is ki leszünk szolgálva. Miután felvánszorgott az a pár GB, már pattanhatunk is be a menübe, ami nem éppen a játék erőssége. Szerencsére legalább amilyen rondának fest először, annyira jól lehet benne navigálni, így szinte pár kattintás után megtalálunk mindent, például a játékmódokat. A játékban lehetőségünk lesz gyorsan csapatni egyet az általunk kiválasztott kocsival egy pályán, nyomathatunk egy világbajnokságot is egy kategóriában a Rally Mode menüpont alatt, míg a komolyabb időtöltésre ácsingózók a karrierre menjenek, ahol a WRC Junior kategóriából indulva kell magunkat felküzdenünk egészen Sebastian Loeb orra elé. Idén tehát egy alsóbb osztály is bekerült a felhozatalba, cserébe viszont lemondhatunk a tavalyi részben egész kellemes perceket szerző klasszikus rally kocsikról, ami egyeseknek hiányozhat, őszintén szólva, én megvoltam nélkülük. Végül pedig és nem utolsó sorban van multiplayer is, ahol egyszerre 16-an eshetünk neki egy adott szakasznak. Szerencsére a többiek leginkább szellemalakban vannak jelen, ami nem épp reális, de legalább nem szentségelünk állandóan, ha Pistike a WRC 4 online részében kívánja fejleszteni dodzsemezési képességeit.



WRC 4 FIA World Rally Championship



A játékban természetesen minden pilóta és csapat szerepel a WRC-ből, a WRC 2-ből, a WRC 3-ból és ugye, most először a WRC Junior-ból, de a pályák és helyszínek is a valóságnak megfelelően lettek lemodellezve. Unatkozni nem fogunk az biztos, hiszen összesen 65 kocsival csapathatjuk neki, méghozzá 78 szakaszon keresztül, melyek a hivatalos 13 országon belül kaptak helyet: nyomulhatunk murván, havon, vizes szakaszokon, napfényben, esőben és hasonló nyalánkságok. Külön öröm, hogy ezek még inkább kihatnak a kocsi vezethetőségére, azaz jobban megérezzük, ha egy poros, félig aszfaltos betonútról letérünk a sárba. Itt térnék ki a vezetési modellre, ami az eddigi legjobb, még billentyűzetről is élmény volt vezetni a kocsikat, de természetesen a teljes élmény érdekében ajánlott egy jóféle kormány beszerzése. Ha öcsit még megkérjük, hogy néha rázza a székünket, akkor tényleg úgy érezhetjük majd magunkat, mint egy valódi rally pilóta. A kezdők se ijedjenek meg, mivel részletesen skálázható a vezetési élmény, azaz jó pár segítséget benyomhatunk a siker érdekében. Legvégső esetben a Codemasters játékokból ismerős visszatekerést is bevethetjük, természetesen nehézségi szinttől függően. Ugyanitt állíthatjuk be a törés mértékét is, de azért egy Dirt szintű darabokra zúzást senki se várjon, sőt ezt inkább kerüljük is el, mivel a kocsik könnyen romlanak, amit később a szerviz pontokban javíthatunk ki, méghozzá drága időért cserébe. Ha tehát az első nap megcsókoljuk a betont, akkor a folytatásnál már egy puszi is elég a verseny befejezéséhez.



WRC 4 FIA World Rally Championship



Ha már a törés modellnél felhoztuk, hogy a Dirt mennyivel jobban teljesít, szintén ezt kell tennem a grafika terén is. Kétségtelen tény, a látvány fejlődött a korábbi részekhez képest: az autók részletesek, egyre több élet van a pályákon, a különféle időjárási effektek pedig kifejezetten pofásan néznek ki, de az összhatás így is elmarad a Codemasters féle árkádosított murvázáshoz képest, cserébe viszont nem is eszi annyira a gépet.



WRC 4 FIA World Rally Championship



A hangok azonban már jobban sikerültek, legalábbis ami nem a zenéket illeti, mert azok továbbra is fapadosak. Ellenben a kocsik motorjának hangja kifejezetten bizsergető érzést kelthet bennünk, a váltáskor fellépő neszekről már nem is beszélve. Sajnos azonban nemcsak a grafika viszi le a végső pontszámot, hanem a hosszú és tartalmas karrier, ami idővel meglehetősen monotonná válhat. Ez már tavaly is gond volt, de idén az új osztálynak hála még komolyabb karrieridővel számolhatunk, ami további unalmas perceket okozhat az erre hajlamos játékosoknál.



WRC 4 FIA World Rally Championship



A WRC 4 mindenképp a sorozat eddigi legjobb epizódja, amit már ajánlani is merünk a rally játékok rajongóinak. A vezetési élmény szinte már remeknek is mondható, a karrier mód hosszú és meglehetősen tartalmas, a hangok tökéletesek, a multi pedig remek szórakozást nyújthat, ha kicsit beleuntunk az egyjátékos XP gyűjtögetésbe. Persze nem tökéletes és a szimulátor mániások is találhatnak majd kivetni valót benne, teszem azt, nem érezzük a kocsitól jobbra elterülő fűszálak dőlését a horizontális, térdig érő szélben, elölről, de szerintem ez már csak kukacoskodás. Ha hiányzik a régi rally érzés és már belefásultál a Dirt féle árkád bohóckodásba, akkor mindenképp tegyél vele egy próbát, mert jelenleg ennél jobb, valódi rallys játékot nem nagyon találsz a piacon. A Milestone csapatát pedig dicséret illeti, mert évről-évre javítanak a játékon és tanulnak a hibáikból, ha pedig továbbra is így folytatják, akkor jövőre olyat kapunk, amit még a Richard Burns Rally fanok is megirigyelhetnek.


WRC 4 FIA World Rally Championship






Címkék:  WRC 4 FIA World Rally Championship, Bigben Interactive GmbH, Milestone, PC, Teszt


lap teteje

 

rogue

 

Heti hírek

 

Facebook csatornánk

 

Szavazás

<a href="http://www.sodahead.com/entertainment/mi-a-velemenyed-az-oldalrol/question-2185987/" title="Mi a véleményed az oldalról?">Mi a véleményed az oldalról?</a>